MERRNI LAJME NGA BOTA APO LOKALE! PLICKER JU OFRON NJË EKSPERIENCE DHE UDHËZIM TË MIRË TË PËRMBAJTJES. FILLO TANI TË PËRVOJENI. QENDRO I LUMTUR.

16 janar 2024 Përditësuar.

4 DK LEXO

40 Lexoni.

Borussia Dortmund kryeson Bundesligën ndërsa Haller shkëlqen

Borussia Dortmund siguroi një fitore vendimtare 3-0 kundër Augsburg me 10 lojtarë, falë dy golave ​​të Sébastien Haller. Fitorja e çoi Dortmundin në krye të Bundesligës, duke kaluar Bayern Munich me dy pikë duke shkuar në raundin e fundit.

Pavarësisht se u përball me mbrojtjen e vendosur të Augsburgut, Dortmundi ushtronte presion me këmbëngulje ndaj kundërshtarëve të tyre. Në minutën e 59-të, Sébastien Haller më në fund gjeti depërtimin, duke shfrytëzuar një top të lirë për të shënuar golin e tij të parë në ndeshje. Sulmuesi i Bregut të Fildishtë tregoi përfundimin e tij klinik, duke e lënë portierin e Augsburgut pa asnjë shans.

Portieri i Augsburgut, Tomáš Koubek, bëri disa pritje të rëndësishme për të frustruar sulmet e Dortmundit në fillim.

Shpresat e skuadrës vendase pësuan një pengesë kur Felix Uduokhai iu dha një karton i kuq direkt për faullimin e Donyell Malen, duke rezultuar në Augsburg të reduktuar në dhjetë lojtarë.

Pavarësisht disavantazhit numerik, Augsburg mbeti i vendosur në mbrojtje, duke kufizuar shanset e Dortmundit.

Ju mund të dëshironi: Manchester City mposht Real Madridin për të siguruar vendin në finale të Ligës së Kampionëve.

Dominimi i Borussia Dortmundit

Borussia Dortmund

Dominimi i Dortmundit ishte i dukshëm nga statistikat, pasi regjistroi 17 goditje në krahasim me tentativën e vetmuar të Augsburg në pjesën e parë.

Vizitorët vazhduan të krijonin mundësi, me Karim Adeyemi dhe Marco Reus që ishin afër rritjes së epërsisë së tyre.

Me Dortmundin që kërkonte një fitore vendimtare, Marco Reus u fut si zëvendësues në minutën e 81-të. Ndikimi i tij ishte i menjëhershëm, duke detyruar një shpëtim nga Koubek.

Megjithatë, Sébastien Haller vulosi triumfin e Dortmundit, duke shfrytëzuar rikthimin për të shënuar golin e tij të dytë në lojë në minutën e 84-të.

Fitorja ndaj Augsburgut e siguruar Borussia Dortmund me dy pikë avantazh ndaj Bayern Munichut në krye të renditjes së Bundesligës.

Me vetëm një raund të mbetur, fati i Dortmundit tani qëndron në ndeshjen e tyre të fundit kundër Mainz, ndërsa Bayern Munich përballet njëkohësisht me Këlnin. Tifozët e Dortmundit shprehën optimizmin e tyre, duke kënduar thirrjet "kampion gjerman do të jetë vetëm BVB".

Shtutgarti i shpëton kërcënimit të rrëzimit

Në një ndeshje tjetër të Bundesligës, Shtutgarti siguroi një fitore vendimtare 4-1 kundër Mainz për t'u larguar nga zona e rënies.

Wataru Endo luajti një rol kyç, duke shënuar një gol dhe duke asistuar një tjetër për të udhëhequr ekipin e tij drejt fitores.

Triumfi i Shtutgartit siguroi që ata të ngjiteshin mbi Bochum në diferencën e golave, duke dhënë shpresë për mbijetesë në ligën e parë.

Bayer Leverkusen humbi epërsinë me dy gola për t'u kënaqur me një barazim 2-2 kundër Borussia Mönchengladbach. Rezultati e zgjeroi serinë pa fitore të Leverkusenit në gjashtë ndeshje, duke përfshirë ndeshjet e tyre gjysmëfinale të Europa League kundër Romës.

Gabimet e kushtueshme kontribuan në pamundësinë e tyre për të siguruar një fitore, duke e lënë ekipin të frustruar me formën e tyre të fundit.

Si përfundim, performanca e shkëlqyer e Sébastien Haller u shty Borussia Dortmund në krye të Bundesligës, duke krijuar një raund emocionues final.

Tifozët e Dortmundit shpresojnë të fitojnë titullin, ndërsa Shtutgarti arriti t'i shpëtojë kërcënimit të rënies.

Nga ana tjetër, betejat e Bayer Leverkusenit vazhduan, pasi nuk arritën të sigurojnë një fitore të nevojshme.

Pozicioni i Borussia Dortmundit në Ligë (Sezoni 2023-2024)

Që nga ky sezon, Borussia Dortmund është aktualisht në vendin e pestë në Bundesligë. Ata kanë marrë pjesë në gjithsej 17 ndeshje duke arritur të sigurojnë 8 fitore, 6 barazime dhe 3 humbje. Kjo paraqitje mbresëlënëse i ka lejuar ata të grumbullojnë gjithsej 30 pikë në renditjen e ligës.